Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii

Magisterský študijný program

Študijný odbor:  Učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy
Forma štúdia: denná
Dĺžka štúdia: 2 roky
Garant: doc. RNDr. Marta Urbaníková, CSc.
Získaný titul: Magister (Mgr.)
Nadväzujúce študijné programy: rigorózne konanie so získaním titulu PaedDr.
Študijné programy učiteľstva sa študujú v kombinácii dvoch predmetov. Na fakulte je možné prihlásiť sa na učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii s predmetom:
  • biológia, ekológia, fyzika, geografia, chémia, informatika, matematika,
  • anglický jazyk a literatúra, estetická výchova, etická výchova, francúzsky jazyk a literatúra, história, hudobné umenie, náboženská výchova, nemecký jazyk a literatúra, pedagogika, psychológia, ruský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a literatúra, španielsky jazyk a literatúra, taliansky jazyk a literatúra, technika, telesná výchova, výchova k občianstvu, výtvarné umenie,
  • maďarský jazyk a literatúra (uchádzač posiela prihlášku na štúdium na Fakultu stredoeurópskych štúdií).

Charakteristika študijného programu

Magisterský študijný program Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii nadväzuje na rovnomenný bakalársky študijný program. Reflektuje potreby prípravy učiteľov vyučujúcich ekonomické predmety na stredných odborných školách. Absolventi tohto študijného programu disponujú poznatkami z odborných vedných disciplín, ktorých obsah budú vyučovať ako stredoškolskí učitelia na jednotlivých druhoch a typoch stredných škôl. Nadobúdajú vedomosti z národohospodárskych a podnikovo – hospodárskych vied a znalosti z filozofie, etiky a estetiky, rétoriky a tiež pedagogických a psychologických disciplín. Absolventi tiež disponujú dostatočne širokým a komplexným nadhľadom nad danou problematikou, vrátane jej širších kultúrno-historických súvislostí. Majú pedagogické a psychologické poznatky potrebné k porozumeniu psychologických aspektov vyučovania, poznajú moderné didaktické metódy a dokážu vhodne využívať digitálne technológie. Sú pripravení samostatne projektovať a realizovať výučbu, adaptovať vzdelávacie programy na konkrétne podmienky žiakov, školskej triedy a typu školy. Absolventi sa môžu uplatniť aj ako riadiaci pracovníci v podnikoch a rezortných inštitúciách, v útvaroch vzdelávania, orgánoch školskej správy a samosprávy aj ako vysokoškolsky vzdelaní odborní pracovníci v ktorejkoľvek oblasti spoločenskej a hospodárskej praxe.

Čo učíme v študijnom programe

Absolvent magisterského štúdia ovláda súčasné teoretické modely kognitívnej socializácie a vzdelávania človeka, pozná základný obsah, metodológiu a epistemológiu ekonomických disciplín. Na základe získaných vedomostí chápe podstatné vzťahy a súvislosti ekonomických procesov, vie riešiť kľúčové ekonomické problémy nielen teoretického ale i aplikačného charakteru. Pozná spôsoby využívania informačných a komunikačných technológií vo vzdelávaní a v ekonomike, ovláda na používateľskej úrovni počítačové zariadenia a štandardný počítačový softvér, pozná teoretické a praktické súvislosti didaktiky ekonomiky a fiktívnej firmy, najmä s ohľadom na projektovanie výučby v školskej triede. Pozná princípy tvorby a projektovania pedagogického a didaktického prostredia sekundárneho vzdelávania, ovláda základnú štruktúru a obsah svojej predmetovej špecializácie, má schopnosť samostatne sa učiť, využívať dostupné informačné zdroje. Ovláda metódy získavania a spracovávania informácií a ich prezentovania v oblasti ekonomických vied, vie samostatne pracovať s odbornou literatúrou a riešiť základné problémy teoretického i aplikovaného ekonomického výskumu v rozličných oblastiach. V študijnom pláne magisterského študijného programu Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov sa nachádzajú napríklad tieto predmety: Medzinárodná ekonomika, Finančný manažment, Logistika, Dane podnikateľských subjektov, Manažment kvality, Finančná analýza podniku, atď. Na prehĺbenie a rozšírenie vedomostí poznatkovej bázy absolventa slúži systém voliteľných a povinne voliteľných predmetov, ktoré dopĺňajú a dotvárajú profil absolventa tohto štúdia. Dôležitou integrálnou súčasťou študijného programu je pedagogická prax, na ktorej študenti získavajú praktické skúsenosti a zručnosti z vyučovania odborných ekonomických predmetov na strednej škole.

Uplatnenie absolventov

Absolventi  2. stupňa  v rámci študijného odboru učiteľstvo odborných ekonomických  predmetov sú spôsobilí vykonávať funkciu:

• učiteľov ekonomických odborných predmetov na stredných školách a osobitne obchodných akadémiách, resp. vysokých škôl,
  • metodika pre vyučovanie odborných ekonomických predmetov,
  • špecializovaného pracovníka štátnej správy pre oblasť výchovy a vzdelávania,
  • riadiacich pracovníkov v podnikových a rezortných inštitúciách, v útvaroch vzdelávania, v orgánoch školskej správy a samosprávy,
  • odborných pracovníkov v oblasti hospodárskej a spoločenskej praxe.

Doplňujúce informácie

Doplňujúce informácie o štúdiu ekonomiky vrátane študijných plánov sú na osobitnej stránke
Nadväzujúce študijné programy:

Návody