Environmentalistika v krajinnom plánovaní a praxi

Magisterský študijný program

Študijný odbor:  Ochrana a využívanie krajiny
Forma štúdia: denná
Dĺžka štúdia: 2 roky
Garant: prof. RNDr. František Petrovič, PhD.
Získaný titul: Magister (Mgr.)
Nadväzujúce študijné programy: doktorandský študijný program Environmentalistika, rigorózne konanie so získaním titulu RNDr.

Charakteristika študijného programu

Štruktúra študijného programu, ako aj obsah, logická štruktúra, formy výučby a nadväznosť jednotlivých predmetov študijného programu zabezpečujú splnenie charakteristiky 2. stupňa vysokoškolského štúdia. Študent dokáže vypracovať analytické a syntetické časti krajinných plánov a environmentálne a ekologicky zameraných projektov s vysokou mierou samostatnosti a tvorivosti. Má dobré praktické skúsenosti, napr. z terénnych a laboratórnych cvičení, ktoré môže vhodne využiť vo krajinno-ekologickom výskume a praxi. K tomu je potrebné pripraviť ho nielen po stránke odbornej, ale aj personálnej, preto sa jeden z dôrazov kladie na samostatnú, tvorivú prácu už počas štúdia. Získanú odbornosť môže ďalej využiť najmä vo vedeckej sfére a na rôznych stupňoch štátnej správy a samosprávy. Absolvent môže vykonávať vedeckú, výskumnú a konzultačnú činnosť so zameraním na environmentálne vedy, má možnosť pokračovať v 3. stupni štúdia, v doktorandskom študijnom programe Environmentalistika v študijnom odbore Ochrana a využívanie krajiny. Výsledkom prepojenia teoretickej a praktickej činnosti študenta je tvorba záverečnej práce s určitým odborným zameraním (podľa vlastného výberu študenta), súčasťou ktorej je aj realizácia praktického terénneho výskumu. Súčasťou získavania praktických zručností počas štúdia je aj realizácia odbornej praxe.

Čo učíme v študijnom programe

Študent získa v rámci absolvovania študijného programu analytické poznatky o zložkách životného prostredia, ale aj ďalšie poznatky z oblasti environmentálneho plánovania, manažmentu, ochrany a využívania krajiny, environmentálneho práva a ďalších odborov, spoločenských, technických a ekonomických vied. Dôraz je pritom kladený na komplexnosť a interdisciplinárnosť. Medzi základné predmety patrí krajinné plánovanie, ekosystémové funkcie a služby, environmentálna politika a TUR, spracovanie priestorových údajov, DPZ, hodnotenie abiotických procesov v krajine, environmentálne problémy poľnohospodárskej, lesnej a urbanizovanej krajiny, odpady a odpadové hospodárstvo, vegetačné úpravy a zelená infraštruktúra, environmentálne technológie, projektový manažment. Zároveň sa prakticky oboznámia s metódami výskumu krajiny, jej biotických a abiotických zložiek s konkrétnymi výstupmi na príkladoch modelových území, pričom využívajú priestorové analýzy krajiny, najmä v prostredí geografických informačných systémov. K jadru študijného odboru zaraďujeme aj odbornú prax, ktorú študenti realizujú v poslednom semestri štúdia ako jeden zo spôsobov nadobudnutia praktických zručností študenta v priebehu jeho štúdia.

Uplatnenie absolventov

Absolvent získa nielen teoretické poznatky, informácie, ale aj praktické zručnosti o problematike vzájomných vzťahov medzi živými, neživými a antropogénnymi zložkami ekosystémov v krajine. Vychádzajúc z profilu absolventa dáva študijný program možnosť získať rozšírené teoretické poznatky a praktické zručnosti v oblasti environmentalistiky v krajinnom plánovaní, na ktoré môže absolvent nadviazať v praxi alebo v študijných programoch na treťom stupni – v doktorandskom študijnom odbore 4.3.1 Ochrana a využívanie krajiny. Absolvent môže vykonávať vedeckú, výskumnú, a konzultačnú činnosť so zameraním na environmentálne vedy v krajinnom plánovaní a dokáže riešiť samostatne náročné úlohy potrebné na zabezpečenie aplikovaného výskumu, v ktorom aplikuje teoretické poznatky a tvorivými postupmi ich prenáša z teoretickej oblasti vedy do vybranej problematiky praxe. To znamená, že absolvent je schopný viesť pracovný tím odborníkov rôznych profesií, a to na vysokej odbornej a technickej úrovni. Je schopný sledovať nové poznatky v rýchlo sa rozvíjajúcich disciplínach, napr. environmentálna ekológia, geografické informačné systémy a diaľkový prieskum Zeme. Absolvent sa môže uplatniť na všetkých environmentálno-ekologicky zameraných pracoviskách, v štátnej správe (úrady životného prostredia, ochrany prírody, stavebné úrady), v samospráve, súkromných firmách a podnikoch a pod. Zároveň je schopný prepojiť získané teoretické a praktické poznatky a zručnosti s praxou a využiť ich nielen pre potreby vytvárania rôznych databáz a informačných systémov, ale aj pre potreby propagácie a osvety v odbore ochrany a využívania krajiny.

Doplňujúce informácie

Doplňujúce informácie o štúdiu environmetalistiky vrátane študijných plánov sú na osobitnej stránke
Nadväzujúce študijné programy:

Návody