Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii

Bakalársky študijný program

Študijný odbor:  1.1.2 Učiteľstvo profesijných predmetov a praktickej prípravy
Forma štúdia: denná
Dĺžka štúdia: 3 roky
Garant: doc. RNDr. Marta Urbaníková, CSc.
Získaný titul: Bakalár (Bc.)
Nadväzujúce študijné programy: magisterský študijný program Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii
Študijné programy učiteľstva sa študujú v kombinácii dvoch predmetov. Na fakulte je možné prihlásiť sa na učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii s predmetom:
  • biológia, ekológia, fyzika, geografia, chémia, informatika, matematika,
  • anglický jazyk a literatúra, estetická výchova, etická výchova, francúzsky jazyk a literatúra, história, hudobné umenie, náboženská výchova, nemecký jazyk a literatúra, pedagogika, psychológia, ruský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a literatúra, španielsky jazyk a literatúra, taliansky jazyk a literatúra, technika, telesná výchova, výchova k občianstvu, výtvarné umenie,
  • maďarský jazyk a literatúra (uchádzač posiela prihlášku na štúdium na Fakultu stredoeurópskych štúdií).

Charakteristika študijného programu

Najdôležitejšou úlohou tohto študijného programu je skĺbiť ekonomické štúdium so štúdiom pedagogiky a zabezpečiť tak kvalitnú prípravu budúcich učiteľov odborných ekonomických predmetov. Vyučovanie ekonomických disciplín má nezastupiteľné miesto predovšetkým na obchodných akadémiách, ale aj ďalších stredných, či dokonca vysokých školách. Absolvent tohto študijného programu disponuje poznatkami z národohospodárskych a podnikovo-hospodárskych vied a okrem toho má vedomosti aj z oblasti pedagogických a psychologických disciplín. Má tak všetky potrebné predpoklady na nadväzujúce magisterské štúdium, ktorým získa úplnú učiteľskú spôsobilosť pre vyučovanie odborných ekonomických predmetov.

Čo učíme v študijnom programe

Bakalársky študijný program je zostavený tak, aby študent získal základné poznatky vo všetkých potrebných oblastiach. Tie hlavné, ktoré sa v rámci študijného programu študujú, sú: ekonómia na národnej aj podnikovej úrovni, financie a bankovníctvo, podnikanie a manažment, marketing, dane a účtovníctvo, tvorba a manažment projektov, didaktické aspekty výučby odborných ekonomických predmetov, pedagogický a psychologický základ. Našich študentov učíme v prvom rade analyzovať a vyhodnocovať ekonomické procesy, riadiť finančné riziká, rozumieť finančným trhom. Vyhľadávať možnosti získavania finančných prostriedkov pre rozvoj podnikania, rozvoj obcí a miest a v neposlednom rade aj metodickú spôsobilosť pre vyučovanie odborných ekonomických predmetov.

Uplatnenie absolventov

Absolvent bakalárskeho študijného programu Učiteľstvo odborných ekonomických predmetov v kombinácii je v prvom rade odborne pripravený na úspešné pokračovanie v štúdiu na druhom stupni vysokoškolského vzdelávania. Až po absolvovaní magisterského stupňa totiž získa plnú kvalifikáciu učiteľstva odborných ekonomických predmetov. V prípade, že sa absolvent bakalárskeho študijného programu rozhodne nepokračovať v štúdiu na druhom stupni, môže sa v školstve uplatniť napríklad ako pedagogický asistent. Vzhľadom na absolvovanie kvalitnej prípravy v oblasti ekonomiky a účtovníctva, má spolu so získanou dobrou úrovňou počítačovej gramotnosti, veľmi dobré vyhliadky pre uplatnenie sa na trhu práce aj mimo rezortu školstva.

Doplňujúce informácie

Doplňujúce informácie o štúdiu ekonomiky vrátane študijných plánov sú na osobitnej stránke
Nadväzujúce študijné programy:

Návody