Nitrianske štatistické dni 2017

V dňoch 16. a 17. marca 2017 sa na Katedre matematiky (KM) Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (FPV UKF) konalo pod záštitou dekana FPV UKF prof. RNDr. Libora Vozára, CSc. už deviate stretnutie slovenských matematikov a štatistikov na konferencii Nitrianske štatistické dni. Konferenciu organizovali Slovenská štatistická a demografická

spoločnosť spolu s Katedrou matematiky FPV UKF v Nitre a Pracoviskom Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) v Nitre.

Po slávnostnom otvorení pokračovala konferencia prednáškami pozvaných hostí. Prvým pozvaným prednášajúcim bol významný slovenský matematik
Dr. h. c. prof. RNDr. Beloslav Riečan, DrSc. Vo svojej prednáške s názvom Náhodné veličiny a reálne čísla sa zaoberal okrem iného tiež problematikou výučby matematiky a matematickej štatistiky.

Ako ďalší pozvaný prednášajúci vystúpil Mgr. Vlastimil Chytrý, Ph.D. z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem so svojou prednáškou Kvantitativní analýza dat ve studentských závěrečných pracích pohledem statistika. V prednáške poukázal na najčastejšie chyby pri štatistickom vyhodnotení výskumu, ktorých sa dopúšťajú študenti učiteľstva rôznych akademických predmetov zo šiestich českých univerzít vo svojich diplomových a bakalárskych prácach. Prednášky rozprúdili bohatú diskusiu, ktorá pokračovala aj v priebehu obedňajšej prestávky.

Popoludní vystúpila so svojou prednáškou Kvalitné a objektívne údaje = základ správneho rozhodovania Ing. Renáta Dušová, riaditeľka Pracoviska ŠÚ SR v Nitre. Vo svojej prednáške prezentovala o.i. aj produkty a databázy, ktoré spravuje Štatistický úrad SR. Na prednáškach sa zúčastnili nielen doktorandi a študenti Katedry matematiky, ale aj doktorandi a študenti iných katedier FPV UKF v Nitre. Na prednášku Ing. Dušovej nadviazal piatkový workshop, ktorý sa konal v priestoroch ŠÚ SR v Nitre pod vedením Ing. Evy Rakovskej.

Organizátori konferencie by sa chceli touto cestou poďakovať vedeniu Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za podporu a pomoc pri organizovaní konferencie, všetkým účastníkom konferencie za aktívnu účasť a tiež aj všetkým pracovníkom a doktorandom KM, ktorí sa na príprave a úspešnom priebehu konferencie podieľali.

Autorky textu: PaedDr. Janka Medová, PhD., prof. RNDr. Anna Tirpáková, CSc.