Úspešný tretí ročník matematiky v praxi

Dňa 26. mája 2016 navštívili Katedru matematiky FPV UKF v Nitre žiaci troch tried prvého ročníka Gymnázia Golianova 68 v Nitre. Tešíme sa podpore a pozitívnemu postoju vedenia gymnázia k účasti žiakov na mimoškolských vzdelávacích podujatiach. Počas maturitného týždňa na gymnáziu sa žiaci nižších ročníkov už po tretí rok zúčastnili aktivít Katedry matematiky.

Žiakom sme prostredníctvom troch workshopov predstavili matematiku v praxi. V rámci prvého workshopu žiaci pomocou dvoch nádob rôznych objemov museli vymerať istý objem vody, napríklad pomocou 3 dcl a 5 dcl pohárov odmerať 4 dcl vody. Táto aktivita vedie k riešeniu diofantických rovníc, čiže jednej rovnice s dvoma neznámymi. Činnosť prebiehala v átriu univerzity a žiaci veľmi vítali, že aj matematické úlohy môžu riešiť mimo školských lavíc.

Druhý workshop bol zameraný na topografické práce a viedol žiakov k potrebe riešiť konštrukčné úlohy z praxe. Žiaci vymeriavali základy domov či jazierko rôznych tvarov. Meraním vzdialenosti cez prekážku si uvedomovali dôležitosť zhodných zobrazení, ako sú osová súmernosť,  stredová súmernosť a posunutie.

V úvode tretieho workshopu sa prvá skupina žiakov zoznámila s tvorbou geometrických záhrad a kvetinových záhonov. Úlohou žiakov bolo vytvoriť projekt geometrickej záhrady alebo kvetinového záhona. V určitej mierke si žiaci pripravili vlastné návrhy záhrad podľa predložených vzorov, ktoré ďalšie dve skupiny žiakov realizovali na trávnatej ploche za univerzitou. Títo žiaci sa tak zoznámili aj s umením Land Artu. Ich úlohou bolo vytýčenie plochy záhrady alebo záhonu podľa vytvorených projektov. V rámci realizácie žiaci použili plastové lyžice, vidličky a nožíky.

Netradičné úlohy, s ktorými sa v ten deň žiaci stretli, rozvíjajú tvorivosť, kreativitu, logické a divergentné myslenie a priestorovú predstavivosť. Sú tiež vhodnou motiváciou, prečo sa učiť matematiku. Workshopy sú jednou z aktivít projektu KEGA: Implementácia konštruktivisticky orientovaného vyučovania matematiky s dôrazom na aktívne nadobúdanie poznatkov žiakmi v kontexte bilingválneho vzdelávania, ktorého zodpovednou riešiteľkou je RNDr. Kitti Vidermanová, PhD.

Workshopy navrhli a úspešne realizovali zamestnanci a doktorandi Katedry matematiky: PaedDr. Lucia Rumanová, PhD., PaedDr. Júlia Záhorská, PhD., RNDr. Dušan Vallo, PhD., Mgr. Lucia Klimentová, PaedDr. Edita Smiešková, Mgr. Zuzana Naštická, Mgr. Zuzana Vitézová. Svojou tvorivou a zodpovednou prácou tak prispeli k popularizácii matematiky.
Autor článku: RNDr. Kitti Vidermanová, PhD.
Autori fotografií: PaedDr. Edita Smiešková a Mgr. Zuzana Vitézová