Unikátny atlas Tatier

V histórii vôbec prvé dielo tohto druhu, týkajúce sa Tatier ako celku – to je publikácia „Atlas Tatier – neživá príroda“. Atlas vznikol aj v spolupráci s Katedrou geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied UKF v Nitre, z ktorej na ňom participoval prof. PhDr. RNDr. Martin Boltižiar, PhD.  Jeho vytvorenie si vyžadovalo úzku spoluprácu vyše 100 odborníkov z obidvoch strán hranice. Pri jeho koncipovaní pomohli odborníci z Poľskej spoločnosti priateľov vied o Zemi, zo Správy TANAPu a ŠL TANAPu, ako aj z akademických pracovísk či univerzít.
Atlas Tatier je rozdelený podľa jednotlivých tém do siedmich častí, a to Tatry ako fyzickogeografický región, Klíma, Vodstvo, Geologická stavba a podzemné vody, Reliéf, Pôdy a Typy prírodného prostredia. Témy sú prezentované v 28 samostatne vyberateľných veľkoformátových mapových listoch formátu A1, ktoré boli zoradené od všeobecných po podrobné. Mapy sú v mierke 1:100 000 a detailnejšie mapy aj vo väčších, podrobnejších mierkach. Celkovo atlas obsahuje 82 máp a ďalších 165 ilustrácií. Za zmienku stoja napríklad unikátne 3D vizualizácie podávajúce informáciou o tom, ako asi vyzerali Tatry počas posledného zaľadnenia, kedy dná dolín vypĺňali ľadovce.
Text atlasu je v troch jazykoch – poľsky, slovensky a anglicky. Týka sa to jednak všetkých máp ako aj sprievodného textu uvádzaného na jednotlivých mapových listoch a tiež všeobecného textu uvádzaného k jednotlivých kapitolám v brožúre formátu A5, ktorá je súčasťou veľkoformátového puzdra atlasu.
Prof. Boltižiar je spoluautorom geomorfologickej mapy, znázorňujúcej povrch Tatier, ktorá je publikovaná v atlase pod názvom „Reliéf“. Aj pre tento účel bol riešený v rokoch 2013-2014 na Katedre geografie a regionálneho rozvoja FPV UKF v Nitre medzinárodný projekt agentúry APVV s názvom „Geomorfologický výskum Tatier ako východisko pre poznanie súčasných zmien vysokohorského prostredia“. Neľahkej úlohy vytvoriť originálnu mapu celého územia Tatier sa zhostil spolu s poľskými geomorfológmi.
Prezentovaná mapa v mierke 1:100 000 je originálnou z viacerých hľadísk. Je prvou digitálnou ucelenou geomorfologickou mapou celého územia Tatier (ako slovenskej, tak i poľskej časti) v relevantnej mierke. Legenda mapy bola odvodená a doplnená na základe oficiálne schválenej legendy v Poľsku pre geomorfologické mapovanie v mierke 1:100 000. Mapa je k dispozícii v troch digitálnych vrstvách (body, línie, plochy) vo vektorovom formáte pre ďalšie využitie v prostredí geografických informačných systémov (GIS). Vzhľadom na mierku sú pochopiteľne viaceré formy zgeneralizované (napr. guliaky, nunataky), resp. niektoré formy vekovo nerozlíšené (napr. morény). I z tohto dôvodu sa v budúcnosti uvažuje z hľadiska mapovaných foriem o vypracovaní podrobnejšej digitálnej geomorfologickej mapy Tatier v mierke 1:50 000, resp. 1: 25 000, ktorá by explicitne zahŕňala aj morfodynamické atribúty.
Záverom možno konštatovať, že nový „Atlas Tatier – neživá príroda“ poskytuje veľkú inšpiráciu pre ďalšie výskumy vedeckým pracovníkom a bude určite hodnotným informačným zdrojom pre každého záujemcu o Tatry.
Viac informácií sa dozviete v Našom čase č. 5/2015.
Viac informácií bolo prezentovaných aj v hlavných správach RTVS dňa 6.1.2016: http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/9936/84223, od 33. minúty.