20 rokov Katedry ekológie a environmentalistiky

Katedra ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre spolu s Ústavom krajinnej ekológie SAV oslávili 1. decembra 2014 okrúhle výročia svojho vzniku.
Pri príležitosti dvadsiateho výročia Katedry ekológie a environmentalistiky a päťdesiateho výročia vzniku Ústavu krajinnej ekológie SAV usporiadali zamestnanci oboch inštitúcií slávnostný seminár na Zámku v Smoleniciach.
Seminár sa konal s účasťou poslancov Národnej Rady Slovenskej republiky, predstaviteľov predsedníctva SAV,  významných inštitúcií a spolupracujúcich domácich aj zahraničných organizácií. Katedra ekológie environmentalistiky vznikla v roku 1994 ako spoločné pracovisko Ústavu krajinnej ekológie SAV. Cieľom bola aktuálna potreba vychovávať odborníkov a učiteľov v oblasti ochrany a tvorby životného prostredia a riešení environmentálnych problémov, ktoré sa stali súčasťou prírodných a sociálnych vied.  Iniciátormi vzniku boli vtedajší dekan VŠPg v Nitre prof. Daniel Kluvanec, riaditeľ Ústavu krajinnej ekológie SAV a neskôr vedúci Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre prof. Milan Ružička. Katedra tvorivým podielom plní požiadavky spoločnosti na vedecko-výskumných úlohách, projektoch, výučbe a vzdelávaní ekológie a environmentalistiky. Má kapacity na plnenie úloh v oblasti ochrany prírody a tvorby živoreného prostredia.
Z rúk prodekanky FPV UKF v Nitre pre vedeckovýskumnú činnosť prof. Márii Bauerovej prevzali vedúci katedry prof. Juraj Hreško a riaditeľka ústavu Dr. Zita Izakovičová pamätné medaily Fakulty prírodných vied UKF v Nitre udelené Katedre ekológie a environmentalistiky FPV UKF v Nitre a Ústavu krajinnej ekológie SAV. Pozdrav rektora UKF v Nitre odovzdal prorektor UKF v Nitre pre rozvoj a informatizáciu doc. Ivan Baláž.
Okrem uvedených prijali jubilujúce inštitúcie priania a pozdravy od širokého spektra domácich a zahraničných inštitúcií.