Návšteva veľvyslanca Slovinska na Katedre geografie a regionálneho rozvoja

Pri príležitosti medzinárodnej konferencie organizovanej pod záštitou UKF s názvom „Religiozita, spiritualita a alternatívne náboženské hnutia“  prijal pozvanie na našu univerzitu pán veľvyslanec Slovinska na Slovensku pán J. E. Gregor Kozovinc, ktorého prijal na pôde FPV pán dekan  prof. RNDr. František Petrovič, PhD. Jeho excelencia, veľvyslanec Kozovinc zastáva funkciu oficiálneho zástupcu Slovinska na Slovensku od roku 2017. V rámci oficiálnej návštevy prijal pozvanie dňa 27.11.2019 aj na Katedru Geografie a Regionálneho Rozvoja FPV, kde pán veľvyslanec vystúpil s prednáškou na tému: „"Slovinsko, Slovensko a EÚ: Minulosť, Súčasnosť, Budúcnosť". Svoju prednášku začal všeobecnými faktami o Slovinsku, ktoré porovnával so Slovenskom (postavenie v rámci EÚ, hranice, fyzickogeografická a humánnogeografická charakteristika). Hovoril o vzťahoch medzi Slovinskom a Slovenskom, ktoré sú veľmi dobré, že dialóg medzi krajinami je intenzívny a pravidelný, krajiny majú podobné zahraničnopolitické priority a spoluprácu najmä v oblasti hospodárstva, cestovného ruchu, vzdelávania a kultúry. V prednáške sa dotkol aj Európskej únie a jej úloh, ale hlavne aktuálnych problémov s ktorými sa Európska únia dnes vyrovnáva. Venoval sa otázkam fungovania Európskej únie v minulosti, súčasnosti a otázkam budúcnosti. Tak isto problematike brexitu a zmien, ktoré sa po vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie dotknú všetkých členských štátov. V rámci diskusie odzneli otázky týkajúce sa kybernetickej ochrany, problematiky armády, hospodárskej spolupráce a pod. Prednášky sa zúčastnili študenti učiteľstva geografie a študenti odboru Geografia v regionálnom rozvoji.
Po prednáške sa Dr. Lucia Petrikovičová a Dr. Matej Vojtek spolu s pánom veľvyslancom Gregorom Kozovincom stretli s pani prorektorkou Dr. Martinou Pavlíkovou a riešili možnosti výmeny študentov ako aj ďalšiu možnú medzinárodnú spoluprácu.

Text: RNDr. Lucia Petrikovičová, PhD., Katedra geografie a regionálneho rozvoja