V termolaboratóriu o materiáloch

Fyzika je popri náročnej teórii aj vzrušujúcou oblasťou neustáleho objavovania vlastností a súvislostí. Praktickú prácu vedca v termofyzikálnom laboratóriu si vyskúšali štvrtáci zo Športového gymnázia zo Spojenej školy na Slančíkovej ulici v Nitre. Komorná skupinka šiestich študentov (z priestorových i didaktických dôvodov ich nemohlo byť viac) si lepší praktický seminár z fyziky nemohla predstaviť. Pracovníci Katedry fyziky Fakulty prírodných vied UKF – odborný asistent RNDr. Tomáš Húlan, PhD., a interný doktorand Mgr. Omar Al-Shantir – ich oboznámili s rôznymi prístrojmi a laboratórnymi meraniami, s akými sa na strednej škole nemajú šancu stretnúť.
Podujatie v rámci Týždňa vedy a techniky na UKF s názvom Stredoškolské termolaboratórium bolo praktickým workshopom, ktorý popri teórii študentom poskytol mnoho praktických skúseností a poznatkov. „Po prezentácii laboratória a priblížení našej výskumnej práce sme študentom bližšie predstavili niektoré prístroje. Potom si vyskúšali prípravu surovín na výrobu keramických materiálov a ich tvarovanie,“ popisuje RNDr. Tomáš Húlan zameranie workshopu.
Materiál, na ktorom následne prevádzali merania, si mali študenti najprv sami vypáliť, ale vzhľadom na časovú náročnosť procesu im katedra poskytla už vyrobené keramické vzorky. Okrem nich použili aj vzorky z kovu a skla.
„Úlohou študentov bolo experimentálne stanoviť rôzne materiálové parametre – napríklad Youngov modul pružnosti v ťahu. Prakticky sme im teda priblížili materiálový výskum, ktorý tu na katedre fyziky robíme, alebo by sme to inak mohli nazvať aj materiálové inžinierstvo z oblasti tradičnej keramiky,“ dodal RNDr. Húlan.
Text a foto: Ing. Jana Černáková, R – Oddelenie médií

Nadchádzajúce udalosti