FPV a Jaguar Land Rover začali spoluprácu

Zástupcovia spoločnosti Jaguar Land Rover Slovakia a dekan Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre prof. RNDr. František Petrovič, PhD., podpísali pri príležitosti Medzinárodného dňa životného prostredia zmluvu o spolupráci pri biomonitoringu a ochrane biodiverzity v areáli závodu Jaguar Land Rover v Nitre.
podpis zmluvy FPV JLR
Experti z fakulty budú pravidelne vykonávať biomonitoring vybraných druhov drobných živočíchov v areáli. Závod sa nachádza v blízkosti Zoborských vrchov, prírodnej rezervácie Lupka a rieky Nitra, ktoré sú významnými zdrojmi biodiverzity. V jeho okolí žijú živočíšne druhy typické pre takýto pahorkatinový a otvorený typ krajiny. Pripravované ekologické plochy v závode budú zložené z pôvodných druhov krov, lúčnych bylín a tráv, ktoré vytvoria biotopy pre hmyz a drobné stavovce. Ich súčasťou budú aj vodné plôšky – napájadlá pre vtáky a obojživelníky, ako i špeciálne kamenné kopy určené pre plazy. Zelená zóna, ktorá takto vznikne, zvýši biodiverzitu územia, vytvorí pre tieto živočíchy optimálne podmienky pre úkryt, rozmnožovanie a prirodzený život.
zavod JLR 1
Ďalším prínosnom projektu bude podpora hniezdenia dravých vtákov a sov. „Dravce sú pre tento prípad úplne prirodzeným a biologicky bezpečným spôsobom ochrany areálu. Vo vonkajších priestoroch závodu budú inštalované drevené ´barličky´ v tvare písmena T, ktoré im umožnia výhľad a priestor pre lov, najmä malých hlodavcov,“ vysvetlil prof. Mgr. Ivan Baláž, PhD., zoológ Katedry ekológie a environmentalistiky FPV UKF, pod ktorého vedením sa projekt počas nasledujúcich dvoch rokov uskutoční. „Pri podnikaní zohľadňujeme podmienky prostredia, v ktorom stoja naše výrobné závody. Vážime si spoluprácu s odborníkmi z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorých expertíza bude cenným prínosom pri podpore podmienok priaznivých pre pôvodnú faunu aj flóru,“ uviedol Ing. Ladislav Halász, manažér oddelenia životného prostredia.
zavod JLR 2
Text: Miroslava Remenárová – Jaguar Land Rover