Žiacka vedecká ekologická konferencia ŽiVEKo 2019

Žiaci základných škôl sa zúčastnili vedeckej ekologickej konferencie s názvom ŽiVEKo organizovanej pri príležitosti Dňa Zeme 2019 Katedrou ekológie a environmentalistiky v spolupráci s občianskym združením VAU a so Správou národného parku Malá Fatra. Konferenciu finančne podporila Nitrianska komunitná nadácia. Dňa 15.4.2019 sa v priestoroch Katedry ekológie a environmentalistiky už po tretíkrát organizovala Žiacka vedecká ekologická konferencia pri príležitosti Dňa Zeme s názvom ŽiVEKo 2019.
Konferenciu slávnostne otvoril dekan fakulty prírodných vied prof. RNDr. František Petrovič, PhD. a privítal vyše 45 žiakov základných škôl z rôznych kútov Slovenska a 12 učiteľov. Po otvorení konferencie nasledovala plenárna prednáška z dielne PaedDr. Ľubomíry Valovičovej, PhD. a Mgr. Jána Ondrušku, PhD, ktorá mala formu interaktívnej environmentálno-fyzikálnej vedeckej šou.
Po prednáške a krátkom konferenčnom raute s kultúrnou vložkou folklórneho súboru Matičiarik začali prezentácie príspevkov žiackych vedeckých tímov. Príspevky žiakov boli rozdelené do 4 rôznych sekcií. Posterová sekcia s názvom O Zemi, so Zemou a pre Zem bola určená žiakom prvého stupňa základných škôl. Príspevky žiakov druhého stupňa základných škôl boli prezentované v rámci sekcií Ochrana zdravia a zdravý životný štýl; Živá príroda; Neživá príroda a odpady. Témy príspevkov boli v tomto roku naozaj pestré. Od biodiverzity motýľov v našich záhradách, cez separáciu a recykláciu odpadu v domácnosti, spolužitie ľudí s holubmi, dostupnosť lokálnych potravín v obchodnej sieti, monitoring kvality povrchových vôd až po vytváranie vlastných biodegradovateľných plastov. Všetky príspevky žiakov je možné si prečítať v publikovanom zborníku konferencie.
Vďaka veľkému a dobrému ohlasu sa konferencia po prvýkrát organizuje aj mimo UKF a to na Správe národného parku Malá Fatra, vo Varíne. Táto konferencia sa uskutoční 30.4.2019 a zároveň Vás všetkých na ňu srdečne pozývame. Príďte a dozviete sa ako sa žiaci pozerajú na globálne environmentálne problémy a aké riešenia navrhujú.

Mgr. Lucia Szabová a Mgr. Imrich Jakab, PhD. organizátori konferencie