Nitrianske štatistické dni 2019

V dňoch 4. a 5. apríla 2019 sa na pôde Katedry matematiky (KM), Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (FPV UKF) konalo pod záštitou dekana FPV UKF, prof. RNDr. Františka Petroviča, PhD., už desiate stretnutie slovenských matematikov a štatistikov s názvom Nitrianske štatistické dni. Konferenciu organizovala Slovenská štatistická a demografická spoločnosť spolu s Katedrou matematiky FPV UKF v Nitre, s Pracoviskom Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR) v Nitre a tiež aj s Inštitútom zamestnanosti.
Po slávnostnom otvorení pokračovala konferencia panelovou diskusiou na tému Zamestnanosť a starnutie populácie, v rámci ktorého boli prezentované výsledky projektu Politiky zamestnanosti realizovaného Inštitútom zamestnanosti. Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu v rámci OP EVS. V rámci panelovej diskusie odznela pozvaná prednáška RNDr. Viliama Pálenika, PhD., h.doc. z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave s názvom Dlhodobá starostlivosť ako súčasť striebornej ekonomiky – riziká a príklad riešenia.
Na prednášku tematicky nadviazali ďalšie príspevky venujúce sa regionálnej štatistike a demografii. Program po prestávke pokračoval druhou panelovou diskusiou, o vyučovaní a štatistike. Panelová diskusia začala prednáškou doc. Ing. Ivety Stankovičovej, PhD. s názvom Nové trendy v univerzitnom vyučovaní štatistiky a pokračoval príspevkami, ktoré využívali aparát štatistiky vo výskume v teórii vyučovania matematiky.
Piatkový program sa už tradične konal na pracovisku Štatistického úradu SR v Nitre. Hneď v úvode Ing. Renáta Dušová, riaditeľka Pracoviska ŠÚ SR v Nitre privítala hostí a program potom pokračoval workshopom. Celý workshop pripravili aj zabezpečovali pracovníci ŠÚ SR. Počas workshopu sa účastníci mohli okrem iného aj oboznámiť s dátami, ktoré sprostredkúva ŠÚ SR, databázami STATdat a DATAcube a tiež aj s prácou s uvedenými databázami. Na workshope sa zúčastnili nielen pracovníci, doktorandi a študenti Katedry matematiky, ale aj pracovníci, doktorandi a študenti iných katedier UKF v Nitre.
Organizátori konferencie by chceli touto cestou vysloviť poďakovanie vedeniu Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre za podporu a pomoc pri organizovaní konferencie, zvlášť dekanovi FPV UKF v Nitre, prof. RNDr. Františkovi Petrovičovi, PhD., ktorý konferenciu osobne uviedol a tiež aj všetkým účastníkom konferencie za aktívnu účasť. Na záver by sme ešte chceli poďakovať všetkým pracovníkom a doktorandom KM, ktorí sa na príprave a úspešnom priebehu konferencie podieľali.

Text: Janka Medová, Anna Tirpáková
Fotografie: Gábor Szűcs